Archeologiniai radiniai: XVIII a. Anglijoje gamintų lėkščių šukės

Kaip manote, kas bendro tarp pirmojo JAV prezidento Džordžo Vašingtono ir XVIII a. Kudirkos Naumiesčio gyventojų? Archeologiniai radiniai byloja, kad ant jų stalo puikavosi puošnios Anglijoje gamintos lėkštės.

Kudirkos Naumiestyje aptikti archeologiniai radiniai - lėkščių dengtų druskos glazūra ir puoštų dot, diaper and basketweave motyvais šukės. A. Rusteikytės nuotr.
Kudirkos Naumiestyje aptiktos iš akmens masės pagamintų lėkščių dengtų druskos glazūra ir puoštų dot, diaper and basketweave motyvais šukės. A. Rusteikytės nuotr.

Archeologiniai radiniai

2020 m. atlikome archeologinius tyrimus Kudirkos Naumiestyje Dariaus ir Girėno g. 26. Nors tyrimų apimtys buvo nedidelės – vos 2 m², juose aptikome virš 300 vnt. XVII-XIX a. buitinės keramikos bei stiklo indų šukių. Šiandien kiek plačiau norime papasakoti apie dvi mažytes XVIII a. Anglijoje, greičiausiai, Stafordšyro manufaktūrose pagamintų lėkščių šukes.

Kudirkos Naumiestyje 2020 m. Dariaus ir Girėno g. 26 tirtas šurfas. M. Grikpėdžio nuotr.
Kudirkos Naumiestyje 2020 m. Dariaus ir Girėno g. 26 tirtas šurfas. M. Grikpėdžio nuotr.

Dot, diaper and basketweave motyvai

Lėkštės pagamintos iš akmens masės ir dengtos druskos glazūra, sukuriant apelsino žievelės efektą. Šio tipo keramika Anglijoje pradėta gaminti 1720 m., o nuo maždaug 1740 m. gamybos technologija patobulinta pradėjus gaminti spaudimo formas, kuriomis būdavo įspaudžiami įvairūs papuošimai. Vienas populiariausių ornamentų vadinamas angl. dot, diaper and basketweave puošia ir Kudirkos Naumiestyje aptiktas šukes. Spaudimo formų naudojimas ornamento sukūrimui leidžia jas datuoti 1740-1765 m. Šios technologijos keramikos lėkštėms taip pat būdingi dantyti pakraštėliai imituojantys jūros šukučių kriauklių kraštelius.

Lėkštė puošta  dot, diaper and basketweave motyvais. Raudona spalva pažymėtos Kudirkos Naumiestyje aptiktos šukės. Šaltinis: http://www.aia.umd.edu/seeking_liberty/GCtableware.html
Lėkštė puošta dot, diaper and basketweave motyvais. Raudona spalva pažymėtos Kudirkos Naumiestyje aptiktos šukės. Šaltinis: http://www.aia.umd.edu/seeking_liberty/GCtableware.html

Dedikacija Prūsijos karaliui

Yra žinoma, kad po to, kai Didžioji Britanija 1756 m. sudarė sąjungą su Prūsijos karalyste kovai su Prancūzija Septynerių metų kare, specialiu užsakymu buvo pagamintos lėkštės turinčios tokius pat ornamentus, kaip ir rastos Kudirkos Naumiestyje, tik jas dar puošė įrašas Success to the King of Prussia and his Forces, prūsiškas erelis, raitelis ant žirgo ir karo trofėjai. Kudirkos Naumiestyje aptikti tik smulkūs lėkščių fragmentai, tad lieka neaišku ar tai buvo standartinės ar proginės prūsiškos lėkštės.

Lėkštė su dedikacija Prūsijos karaliui. Šaltinis: https://www.skinnerinc.com/auctions/2920M/lots/313
Lėkštė su dedikacija Prūsijos karaliui. Šaltinis: https://www.skinnerinc.com/auctions/2920M/lots/313

Lėkštės Dž. Vašingtono rezidencijoje

Grįžtant prie Dž. Vašingtono – iš istorinių šaltinių žinoma, kad 1757 m. ir vėliau jis užsakinėjo nemenką kiekį baltų akmens masės indų. Archeologiniai radiniai atskleidė, kad būtent dot, diaper and basketweave motyvu puoštos šukės plačiai paplitusios Dž. Vašingtono plantacijoje Mount Vernon‘e, kur jis ir pragyveno didžiąją savo gyvenimo dalį. Taigi, XVIII a. Angijoje gamintos lėkštės puošė ir Dž. Vašingtono stalą.

Šukės iš Dž. Vašingtono rezidencijos Mount Vernon. Šaltinis: www.mountvernon.org
Šukės iš Dž. Vašingtono rezidencijos Mount Vernon. Šaltinis: www.mountvernon.org

Pabaigai…

Keletas tokio tipo lėkščių fragmentų kiek anksčiau aptikta Kurtuvėnų dvare, tikėtina, kad jų esama ir iš kitų vietovių Lietuvoje.

Šukės iš Kurtuvėnų dvaro. 2006 m. B. Salatkienės tyrimai, nuotraukos autorius T. Grigas. Šaltinis: www.limis.lt
Šukės iš Kurtuvėnų dvaro. 2006 m. B. Salatkienės tyrimai, nuotraukos autorius T. Grigas. Šaltinis: www.limis.lt

Parengė Mindaugas Grikpėdis ir Auksė Rusteikytė

Daugiau informacijos:

https://www.floridamuseum.ufl.edu/typeceramics/type/stoneware-white-salt-glazed/

https://www.mountvernon.org/preservation/archaeology/archaeology-online/object/1726033

https://emuseum.mountvernon.org/objects/1621/dinner-plate

https://www.limis.lt/greita-paieska/perziura/-/exhibit/preview/227506621?s_id=T0fUDVFnBTAn149R&s_ind=25&valuable_type=EKSPONATAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *